Střelba nikdy není řešení. Ničeho

18.05.2024

Patrik Fišer

Můžeme s politiky nesouhlasit, můžeme proti nim protestovat, můžeme je konfrontovat s opačnými názory, můžeme na ně i bučet a pískat, pokud se nám to zdá vhodné. Nikdy na ně ale v demokratické společnosti nesmíme střílet.

Útočník postřelil Roberta Fica po zasedání slovenské vlády v Handlové. Jeho motiv zatím není známý. Ať už ale byl jakýkoliv, nikdy tento hrůzný čin spáchat neměl. Robert Fico byl jednou demokraticky zvolený jako premiér a možnosti na jeho odstavení od moci jsou také demokratické. Demonstranti ho můžou dotlačit k demisi, nebo ho lidé nemusí za čtyři roky znovu zvolit. Spáchat na něj atentát je ale proti všem principům demokracie a pošlapává to jakoukoliv politickou kulturu.

Politické kroky Roberta Fica od jeho zvolení na podzim minulého roku byly velmi rázné a komentátory označované jako snaha o zničení demokratického právního státu. Zároveň také dále napomáhaly k dalšímu rozdělování slovenské společnosti. Jedni proti Robertu Ficovi protestují a své oponenty mají za dezoláty a proruské šváby. Druhá skupina zase tyto protestující označuje za sluníčkáře a nenávistné liberály. Robert Fico nejen, že nedělá nic proti tomu, aby se tento spor prohluboval, on sám ho podporuje a dělá vše pro to, aby pokračoval. Ostatně se částečně i díky tomuto sporu dostal zpátky k moci.

Přesto nemůžeme říct, že by si Robert Fico za své postřelení mohl sám. Nemůže. Jako si žena nemůže za to, že ji někdo znásilnil, jako si Ukrajina nemůže za to, že ji napadlo Rusko, Robert Fico si nemůže za to, že někdo vzal pistoli a několikrát na něj vystřelil.

Vládní politici si zahrávají s ohněm

Někdy až nenávistná rétorika Roberta Fica a jeho spojenců, respektive útočníkův odpor k ní, určitě bude jedním z motivů, které bude policie prověřovat. Proto by to pro nejen slovenské politiky měl být zdvižený varovný prst a měli by se zamyslet nad tím, co budou říkat. Ostatně většina slovenských politiků v čele s dosluhující prezidentkou Zuzanou Čaputovou útok prostě odsoudila s tím, že je hanebný, ať už jeho motivace byla jakákoliv a Ficovi popřáli brzké uzdravení. Dokonce i Igor Matovič se zachoval jako normální a soudný člověk a nepokusil se z tohoto činu získat nějaké politické body.

Vládní poslanci se však tak klidně nezachovali. Respektive klidně a státnicky se zachoval budoucí prezident jen Peter Pellegrini. Předseda SNS Andrej Danko a místopředseda Ficova SMERu Luboš Blaha útok samozřejmě také odsoudili. Hned ale také začali hledat viníka. Policie mimochodem podezřelého zadržela hned na místě. Danko s Blahou přesto hned na tiskovce začali obviňovat "liberální opoziční média". Honit si na politické body na pokusu o zabití předsedy vlády, navíc ještě tak, že nadále prohlubujete příkopy ve společnosti, je nechutné a oba zmínění pánové si zahrávají s ohněm, který se jim nemusí v rozhodující chvíli podařit uhasit.

Začne hon na čarodějnice?

Útok na Roberta Fica ničemu nepomohl. Zabitím svého oponenta sice fakticky můžete ukončit spor, zároveň tím ale velmi pravděpodobně jiný spor rozpoutáte. V tomto případě to ale bude spíš hon na opozici, nezávislá média, neziskové nevládní organizace a občanskou společnost. Navíc podle dostupných informací útočník Fica ani nezabil, ale v uvozovkách jen vážně zranil. Spor tedy nevyřešil, ale jen naprosto nesmyslně vyeskaloval.

Politické panoptikum
Anna Bidlová a Patrik Fišer 
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky